Obsah
Co znamená MAS?
MAS, tedy Místní Akční Skupina: sdružení aktivních lidí z daného území, kteří chtějí něco udělat pro svůj region, pro svou obec či osadu, kde bydlí nebo pracují. Území MAS je dáno katastrálním územím obcí, případně mikroregionů, které jsou členy MAS.
Název MAS byl převzat z angličtiny, aby bylo už z názvu poznat, čím se daná skupina lidí zabývá (Local Action Group, LAG). MAS existují ve formě občanského sdružení (o.s.) od r. 2014 spolku nebo obecně prospěšné společnosti (o. p. s.).
V ČR pracuje v současné době už téměř než 180 MAS. Společné mají to, že fungují na základě tzv. metody Leader. Metoda Leader znamená, že si občané sami určují priority ve své obci a rozhodují, jaké projekty mají prioritu a co se bude v obci dít. Jedná se o spolupráci různých resortů – podnikatelů, občanů, neziskových organizací, škol, obcí aj. tzv. principem „bottom-up“, tj. „zdola nahoru“. Protože už Svatopluk věděl, že spojení sil je výhodnější a účinnější než snaha jednotlivce.
Společnou podmínkou pro MAS je, že zástupci obcí mohou tvořit maximálně 49% členské základny a v rozhodujících orgánech MAS musí být většina zástupců z jiného sektoru než státního (než z obcí), aby rozhodování o budoucnosti regionu nebylo pouze záležitostí starostů. Mezi jednotlivými „MASkami“ jsou ovšem velké rozdíly, což je dáno specifickými podmínkami v každém regionu. MASky se liší rozlohou, strukturou svého území, počtem obyvatel i náplní své činnosti, protože to závisí na ochotě místních aktérů spolupracovat a na místních podmínkách (v pohraničí např. není intenzívní zemědělská výroba, někde chtějí využít krásy přírody, jinde spíše revitalizovat poničenou krajinu atd.).
V Ústeckém kraji působí zatím 10 MAS. Většina MAS v ČR je sdružena do tzv. Národní sítě MAS; některé MASky navzájem spolupracují, v rámci této sítě dochází k výměně zkušeností, jednání s ministerstvy, propagaci atp.. Sice každá MAS musí bojovat o přežití, ale dokážou si pomáhat. MAS s letitými zkušenostmi např. pomáhají těm nově vzniklým, aby se lépe orientovaly v problematice, s přípravou strategických dokumentů apod.
Kdo jsme?
„Místní akční skupina“ Labské skály (MAS LS) byla založena v říjnu 2005 ve formě občanského sdružení. Hlavním cílem je sdružit aktivní lidi, obce, podnikatele, organizace, spolky,... a společně rozvíjet naši venkovskou oblast. V prosinci 2011 měla naše MAS 34 členů, z toho 9 obcí – ostatní členové jsou podnikatelé, členové neziskových organizací a aktivní občané. Členem MAS se může stát kdokoliv.
MAS působila na území 9 obcí mezi městy Děčín a Ústí nad Labem: Dobkovice, Jílové, Libouchec, Malšovice, Petrovice, Povrly, Ryjice, Tisá, Velké Chvojno (region je totožný s územím mikroregionu Labské skály).
V letech 2012 - 2014 byly osloveny další obce, které navazují katastry na původní území MAS - a to obce sdružené do DSO Sdružení obcí Benešovska a DSO Velkobřezensko, dále pak obec Chuderov., Telnice a město Chlumec. Nyní má naše MAS působnost na území 30 obcí a ke konci října 2016 má 77 členů.
Činnosti MAS LS
Hlavní náplní činnosti naší MAS bylo až do června 2015 realizace tzv. strategického plánu (SPL) s názvem „Labské skály hrají PRIM“ v rámci Programu rozvoje venkova, osy IV. Leader. V rámci tohoto projektu rozdělila MAS Labské skály mezi žadatele prostřednitvím 10-tivýzev k předkládání projektů více jak 30.mil Kč. Z těchto peněz bylo podpořeno 87 projektů, jejichž přehled je uveden - zde
V současné době probíhá příprava na nové plánovací období 2014 - 2020, kdy byla komunitním způsobem zpracována nová strategie rozvoje, která nyní prochází schvalovacím procesem - více v tomto odkazu
Cíle MAS
Hlavním cílem MAS je rozvoj naší venkovské oblasti. Další cíle MAS jsou především podpora mezisektorové spolupráce (propojení různých sektorů – veřejná správa, podnikatelé, neziskové organizace apod.), vytváření místních partnerství (spolupráce různých subjektů na jednotlivých projektech ku prospěchu všech zúčastněných) a podpora činnosti spolků a zájmových organizací za účelem posílení našeho venkovského regionu.
Priority MAS v období 2008 - 2013
1. Cestovní ruch a volný čas
2. Rozvoj obcí
3. Vybavení a služby pro občany
4. Kultura a sport
5. Zemědělství
6. Vzdělání a informace
7. Trasy, stezky, rozhledny
8. Záchrana kulturního dědictví
9. Podpora podnikání na venkově
10. Děti a mládež
11. Přeshraniční spolupráce
Priority 1 – 9 představují současně oblasti podpory, pro které jsou vyhlašovány výzvy k předkládání projektů (tzv. fiche). Priority 3 a 4 byly v r. 2011 sloučeny do fiche č. 3. MAS má tedy v současné době 8 fichí.
Priority „Přeshraniční spolupráce“ a „Děti a mládež“ prolínají do všech ostatních oblastí podpory, proto pro ně nebyly vytvořeny samostatné fiche.
V jednotlivých odkazech, především „Ostrov“, „Poznejme se,…“ a „Další projekty MAS“ najdete mnoho informací o konkrétní činnosti naší MAS.
Priority pro období 2014 - 2020
Rozvoj ekonomiky v území MAS
Rozvoj obcí
Životní prostředí
Jednotlivé priority jsou rozpracovány v naší SCLLD - zde
Co je pro nás důležité.
Nejdůležitějším předpokladem úspěšného působení MAS je vzájemná spolupráce a důvěra partnerů, zapojení veřejnosti. Neméně důležitá je také kvalita manažerského týmu. Současně hledáme aktivní lidi z obcí, patrioty, kterým není lhostejné kudy se budoucnost místa kde žijí bude ubírat. V našich obcích takových lidí není málo. Jejich zapojení a spolupráce si nesmírně vážíme.
MAS Labské skály nerozděluje jen dotace. Realizujeme sami menší projekty na záchranu a péči o památky , projekty ve spolupráci se školami, pomáháme neziskovkám se žádostmi o granty na veřejně prospěšné projekty, pomáháme obcím se zpracováním komunitních a strategických plánů, se žádostmi o dotace do národních zdrojů apod.
Přihláška za člena MAS Labské skály ke stažení: zde (ve formátu pdf)
Tým MAS Labské skály